Vianoce podľa nás: tipy na všetko, na čo si len zmyslíte!
- Klára Jurštáková
- Dec 26, 2020
- 8 min read
Každý, kto ma pozná, veľmi dobre vie, že Vianoce sú moja “srdcovka”. Vianočnú náladu milujem, a aktívne ju budujem, nech som kdekoľvek (niekedy tým môžem aj byť otravná). Nie vždy je obdobie decembra to najlepšie na svete, a väčšinou je vtedy fakt veľa starostí, a veľa práce a dokončovania, ale napriek tomu verím, že je nesmierne dôležité, vedieť sa vianočne poriadne naladiť. V tomto článku nájdete zopár tipov odo mňa a mojej rodiny na to, ako si užiť parádne Vianoce. Nájdete tu fakt všetko - napríklad tipy na pečenie, hranie spoločenských hier, vianočných aktivít, výzdoby, a tak ďalej :)

Na štedrovečernú večeru sa vždy pekne obliekame a Doris na mne skúša rôzne mejkap kreácie :)
Pravidlo prvé: začať skôr je lepšie ako neskôr!
Tohto hesla sa držíme u nás v rodine fakt dlho, pretože sme zástancovia toho, že vianočná nálada je najvzácnejšia pred samotnými Vianocami. Preto celý december organizujeme všelijaké aktivity, aby sme si toto obdobie čo najviac užili.

Vianočné trhy v Prahe (v období ne-koronovom), archívna foto z roku 2018
Napríklad organizujeme punčové večery, kedy pozveme pár ľudí (samozrejme nie tento rok) a uvaríme punč, počúvame vianočné pesničky a niečo dobré pečieme. Každý rok v novembri trávim nejaký čas tým, že zlepšujem svoj vianočný playlist a pridávam nové pesničky, podľa toho, čo postupne objavím. Celá táto tradícia sa začala už asi 10 rokov dozadu, kedy sme si v kníhkupectve M Kniha prvá cédečko s anglickými vianočnými pesničkami. Po tomto cédečku som sa na pobytoch v Amerike naučila, že tam sa vianočné pesničky počúvajú hneď po Dni Vďakyvzdania, čo je niekedy koncom novembra a na Vianoce sú tam špeciálne rádio stanice, ktoré púšťajú iba vianočné songy. Odtiaľ ich kopu mám v mojom playliste, tak ako aj z obľúbených vianočných filmov, a tak podobne.

Večer s čajom, lineckými koláčikmi (ktoré nazývame doma "zliepance"), a adventným vencom (čaj nosím anglický, sypaný z mojej obľúbenej čajovne Tiny Tim's Tearoom v Canterbury)
Samozrejme, punčový večer môžete organizovať kedykoľvek cez Vianoce, nielen pred nimi, a trochu aj nahradí návštevu vianočných trhov a podobných príjemných aktivít (napríklad korčuľovanie na mestských klziskách), ktoré nám bohužiaľ tento rok úplne nevyšli. Keď ale bude “po korone”, mám pre vás super tipy na krásne vianočné trhy- strašne rada mám tie, čo bývajú v Edinburghu, a krásne trhy sú samozrejme aj vo Viedni.

Vianočné trhy vo Viedni
Veľmi sa mi páči, že tam vám k punču dajú ich klasický pohár v tvare topánky, a že sa z nich dá spraviť zbierka. Keďže teraz to úplne nejde, nemusíte robiť iba punčové večery ale aj večery s horúcou čokoládou a knihou, dobrým čajom a koláčikmi, a podobne. Je to len o kreativite a chuti si niečo začať. Keďže tento rok nemôžeme ísť za Vianocami do miest a medzi ľudí, musíme si ich vyrobiť sami. A verím, že ak ste pátrali po nejakom nápade, že ste tu nejaký našli.

Vianočné trhy v Edinburghu, moje obľúbené
Recept na punč (pre 5-6 ľudí)
- nechajte zovrieť vodu v hrnci a dajte do nej dve vrecká čierneho čaju
- potom do nej pridajte vianočné korenia (2 celé škorice, aspoň 6 klinčekov, 1 badián)
- nakrájate pomaranče, jablká a mandarínky a nezabudnite poriadne umyť kôru, do punču ide aj ovocie aj kôra
- povarte a pridajte trochu jablkového alebo pomarančového džúsu a pár lyžíc kryštálového alebo hnedého cukru
- potom stíšte intenzitu varenia a pridajte alkohol, najlepšia kombinácia je červené víno (1 fľaša) a trocha rumu
- nešetrite kvalitou ingrediencií, a podávajte do pekných pohárov aj s ovocím :)

V Británii majú krásnu výzdobu, takže sa ňou doma každý rok trochu inšpirujeme :)
Luskáčik v divadle, pretože kultúra k Vianociam patrí
V časoch ne-koronových sme každé predvianočné obdobie spolu s babkou a dedkom chodili na Luskáčika do Slovenského Národného Divadla. Tento rok sme si ho pozreli len na telke, ale je to naozaj krásna tradícia. Link na náš obľúbený vianočný balet nájdete tu. Jednak sa kultivujete krásnou hudbou a baletom, a zároveň je to nádherné vianočné predstavenie pre dospelých aj deti, takže v divadle nie sú len klasickí návštevníci ale aj deti s rodičmi.

..keď zamrzne rieka, hneď vyťahujem korčule (zásadne chlapčenské, takzvané "kanady) :)
Kultúra je niečo fakt krásne, úžasné, a bohužiaľ málo docenené. Preto každému odporúčam, ak aj len raz, určite zavítajte niekde do divadla, na operu alebo balet. Alebo za akýmkoľvek iným umením. Ak neviete kde začať, rozhodne si kliknite na web stránku mojej kamarátky a historičky umenia Janky, ktorá vytvorila koncept ArtPills, teda “pilulky umenia”, ktoré vám každý týždeň pošle zadarmo na email, a tak sa vo veľmi nenásilnej forme zoznámite s príbehmi rôznych známych obrazov ale aj sôch alebo architektúry, proste všetkým, čo k umeniu patrí.

Doris už roky zbiera kuriózne rozprávkové vianočné ozdoby a zdobí si svoj rozprávkový stromček :)
Domáci vianočný koncert a vyrábanie pozdravov
Vo vianočnom období milujeme posielať a dostávať vianočné pozdravy. Niekedy ich kupujeme - tie najkrajšie som vždy zohnala v Amerike v Hallmark a v Papyrus a v Anglicku ich zase krásne predávajú v papiernictve Paperchase, ale na krásne natrafíte aj v Oliver Bonas alebo v Urban Outfitters. Niekedy ich samozrejme sami vyrábame - buď ich kreslíme alebo vystrihujeme rôzne obrázky a vyrábame ich ako koláže. Potreby na takéto vyrábanie sa dajú kúpiť v hocijakom umeleckom obchode a je to krásna aktivita, ktorou potešíte najskôr seba a potom ľudí, ktorým takýto pozdrav pošlete.

Výroba pozdravov :)
Okrem pozdravov radi robíme vianočný koncert, na ktorom hráme a spievame klasické koledy a rôzne vianočné pesničky. Ja viem trochu hrať na klavíri, a tak každý rok niečo nacvičím, a potom, na Štedrý večer pred večerou máme malý koncert, kde si všetci zaspievame a zabavíme sa predtým, ako zasadneme za stôl. Kto nevie hrať, stačí si pustiť vaše obľúbené pesničky na telke alebo cez mobil a proste spoločne spievať. Dobre vám pred večerou vytrávi :)

Nákupy vianočných ozdôb milujeme a každý rok chodíme na vianočnú výstavu do Kvetov Silvia, do Považskej Bystrice, kde majú nádherné kvetinárstvo, podávajú punč a hrajú vianočné koledy
"Nové" nie je horšie ako tradičné
Toto je ďalšie pravidlo, ktorého sa doma držíme. Samozrejme, na Vianoce zachovávame rôzne tradície, ako napríklad tú, že do zemiakového šalátu musí ísť len domáca majonéza a domáce uhorky od dedka, alebo mazanie medového krížiku na čelo, aby sme boli celý rok sladkí. Ale to neznamená, že tradície sa nedajú pridávať. Takže sme počas posledných rokov napríklad pridali na vianočný stôl Christmas crackers, pretože som túto tradíciu zažila v Škótsku, keď sme na internáte organizovali vianočné večere.

Klasické Christmas Crackers, ktoré domov nosím v kufri, keď idem z Anglicka, a ktoré mi väčšinou zaberú tak polku kufra :)
Christmas cracker, alebo krekry sú papierové “ozdoby”, ktoré v sebe majú skrytý malý darček, vtip a papierová koruna, aby sa každý na Vianoce cítil ako kráľ/kráľovná. Na to, aby ste krekru otvorili, musíte poriadne potiahnuť, zatiaľ čo vám ju jeden človek drží. Je to super oživenie vianočnej večere a povedzme si na rovinu, kto by si nechcel na Vianoce pripadať kráľovsky?

Každý rok kupujem iné crackers, aby sme mali prekvapenie :)
Pečenie nemusí byť len “klasika”
Toto je tiež niečo, čo som sa naučila za posledné roky, a čo so mnou našťastie zdieľa aj zvyšok našej rodiny. Baví ma objavovať nové recepty a skúšať piecť nové koláče, a preto ku klasickým lineckým koláčom a vanilkovým rožkom pridávame každý rok niečo nové. Napríklad americký brusnicový koláč (o ktorom píšem už v mojom jesennom článku), alebo tento rok sme sa nechali inšpirovať krásnou knihou “Bohémky”, z ktorej pečieme ozajstný francúzsky punčový koláč (tajná prísada je marhuľový džem a káva), alebo rezy Žerbó, ktoré pochádzajú z Rakúsko-Uhorska. Tento rok som skúsila upiecť aj anglický Vianočný puding, ktorý vôbec nie je taký puding, aký si bežne predstavíte pod týmto pojmom (aspoň pre mňa je to vanilkový puding s piškótami). Je to zmes, ktorá je plná sušeného ovocia namočeného v Griotke a plná vianočných korenín (niečo ako perníkové korenie). Vonia doslova ako "Vianoce", a zreje niekoľko dní predtým, ako sa podáva.

Vianočný puding, ktorý by mal podľa tradície zrieť 12 dní pred Vianocami
Recept na vianočný puding (poslovenčená verzia, pretože nie všetky ingrediencie sa dajú u nás ľahko kúpiť)
Prvý deň: pripravte si misu, do ktorej na noc namočíte sušené ovocie do alkoholu
Na tento krok budete potrebovať:
100g sušených hrozienok (sultanas)
50g sušených sliviek, marhúľ, a fíg (treba si ich nasekať na drobnejšie)
100g sušených brusníc
100g sušených datlí
1-2 štamprlíky Griotky (alebo iného ovocného likéru)
1 štamprlík rumu
nastrúhaná kôra z 1 citrónu plus šťava
Celú zmes zmiešajte a dajte na chladné miesto odstáť aspoň 12 hodín
Druhý deň: všetko budeme dokončovať a puding dáme piecť
Budete potrebovať:
75g masla ktoré nastrúhate na strúhadle
Maslo na vymastenie formy
50g hladkej múky
125g čerstvej strúhanky
1 lyžička perníkového korenia
1 lyžička škorice
trochu nastrúhaného čerstvého muškátového orecha
štipka soli
75g hnedého cukru
1 nastrúhané jablko na hrubo (aj s šupkou)
2 vyšľahané vajcia
50g pekanových orechov (nasekajte nahrubo)
Celú zmes zmiešame v mise, potom hmotu nalejeme do zapekacej formy, ktorú buď ponoríme do vodného kúpeľa v hrnci alebo formu uložíme na plech, ktorý polejeme vodou.
Pečieme na 160 stupňov 6 hodín alebo varíme v hrnci 5 hodín.
Forma musí byť vždy do dvoch tretín vo vode, takže puding musíme kontrolovať a podlievať vodou približne každé 2 hodiny.
Potom puding vyberieme z vodného kúpeľa, dáme na tanier alebo misu a necháme zrieť na chladnom mieste niekoľko dní.
Puding servírujeme tak, že ho posypeme práškovým cukrom a na vrch dáme vetvičku cezmíny (alebo akéhokoľvek ihličnatého stromu)

Vianočná fotka s Doris musí byť každý rok (táto je archívna, z roku 2015)
Chlieb a hry!
Okrem pečenia, spievania, kreslenia, trávenia času spolu, a čítania, máme ešte samozrejme radi hry a filmy. Náš najlepší objav spoločenskej hry za poslednú dobu je hra Secret Hitler (alebo Tajný Hitler), čo síce znie hrozivo, ale v realite je to fakt parádna hra, ktorá je založená na dedukciách a na konverzácii. Hráči sú rozdelení do dvoch tímov - liberáli a fašisti, pričom nikto nevie, kto sú jeho tímoví hráči. Hru vyhráte tak, že na hraciu plochu vyložíte ako prvý tím určitý počet “zákonov”. Liberáli sa snažia vykladať liberálne zákony a fašisti fašistické zákony. Podstatné je, že fašisti majú vo svojom tíme Hitlera, ktorý dokáže vyhrať hru tým, že sa “neprezradí” iným hráčom, čo dosiahne tým, že bude v hre pôsobiť ako opačný hráč, teda liberál. Celá hra je o konverzácii a tom, ako dobre dokážete ostatných “oklamať”. Veľa sa dá pri tom nasmiať a napriek tomu, že hra je anglická, dá sa hrať bez problémov v akomkoľvek jazyku a zároveň si ju môžete vytlačiť zadarmo z internetu a vyrobiť napríklad z kartónu.

Vo vianočnom čase, ešte viac ako inokedy, milujem návštevy kníhkupectiev a samozrejme, pod stromčekom máme veľa kníh, ktoré sú jednoducho ten najlepší a zaručene úspešný darček :)
Okrem toho, milujeme detektívnu hru Cluedo a klasického žolíka. Nie sme rodina, ktorá je v spoločenských hrách nejaká super znalá, ale tieto hry, ktoré sú možno trochu menej známe sú naše obľúbené.

Sánkovanie, lyžovanie, korčuľovanie, guľovanie, to už síce je počas Vianoc stále menej a menej, keďže posledné roky pršalo, ale keď je sneh, som vonku nastúpená prvá :)
No a na záver, čo by to boli za Vianoce bez vianočných filmov? Tu sa držíme klasiky, a pozeráme každoročne Popelku, S tebou mne baví svet a Sám Doma. Máme fakt radi aj animované filmy a tu najviac odporúčame nevynechať Polárny Expres, Vianočnú Koledu (animovanú, s Jimom Carreym), Grincha, Arturove Vianoce a Luskáčika a Štyri Kráľovstvá. Okrem toho si nikdy nenecháme ujsť rôzne americké slaďáky (tento rok napríklad Netflixové filmy o princeznách) a ešte milujeme Vianoce Hercula Poirota.

...k filmom treba mať šálku dobrej horúcej čokolády alebo čaju, ktorú servírujeme do vianočných šálok, ktoré nakupujem, kde sa dá :)
Asi to teraz niekoho aj možno naštve, ale Pelíšky u nás na Vianoce nikdy nepozeráme. Mne to nepríde smiešne, ale fakt smutné. A ja sa proste na Vianoce rozosmutniť nechcem. Nepríde mi, že v komunizme bolo niečo smiešne na tom, ako ľudia žili, a jednoducho sa mi na tom nedá smiať. Príde mi to trpké. Nechcem tu teraz žiadno moralizovať ani nič, a ak Pelíšky sledujete, jasné, sledujte. Len ja ich proste ako vianočný film nevidím. Tak ako nechápem, prečo dávajú v telke rozprávky, ktoré sú natočené v lete. Nechápem čo má film natočený v lete a bez snehu spoločné s Vianocami.

Vrámci vianočných špeciálov, sme tento rok vyzdobili všetky stromčeky, ktoré sme doma mali :)
Namiesto toho milujem napríklad seriál Downton Abbey, a obzvlášť na konci každej série je “vianočný špeciál”, ktorý sa fakt oplatí si pozrieť. Takisto vianočne na mňa pôsobí aj seriál Koruna, o britskej monarchii, ktorá tiež obsahuje vianočné špeciály. A obzlášť rada mám filmy, kde sa vianočný špeciál odohráva v Škótsku, pretože to je moja krajina snov :)

Celoročne radi prechádzkujeme, a počas Vianoc, pri tých koláčoch a šalátoch ešte dvojnásobne :)
Som zvedavá, aké Vianočné tipy máte vy, čo robíte podobne, a čo zase robíte úplne ináč. Dajte mi určite vedieť :)

Archívna foto so stromčekom, rok 2018 :)
A na záver, Vianoce sú samozrejme hlavne o rodinnom pokoji, a každá rodina si ich slávi po svojom, originálne, nezmeniteľne, a pritom podobne ako ostatní. Verím, že si aj tieto Vianoce parádne užijete, a ak sa mi podarilo dať vám nejaký tip naviac, veľmi ma to teší. Užívajte si tento čas a hlavne, oddychujte (s plnými bruchami a aspoň trochou pohybu).
Krásne sviatky!
Comments