top of page

Tajné spolky a tradície v St Andrews: časť prvá

Tento článok je v mojich “drafts” už veľmi dlhú dobu. A keďže je doba koronová, a ja už tiež niekedy strácam inšpiráciu, čo mám vlastne robiť a o čom mám písať, napadlo ma, že sa konečne pustím do písania článku o rôznych tajných (aj menej tajných) tradíciách a spolkoch na St Andrews, kde som prežila úžasné študentské roky.

Máte chuť na konské pólo? V St Andrews je to bežná záležitosť :)


Ak ste niekedy videli seriál Gilmore Girls, spomeniete si určite na príbeh tajného študentského spolku Life and Death Brigade (Brigáda Života a Smrti), ktorý bol na Yale University. Ja som tento seriál videla len nedávno (áno, bola to chyba, priznávam), ale pri konverzácii s mojou sestrou Doris som si uvedomila, že vlastne netreba sledovať iba seriály, a predstavovať si, ako to na takýchto univerzitách chodí, ale že ja vám na mojom blogu môžem mierne odtajniť aj skutočnú realitu stredovekých univerzitných tradícií a tajných študentských spolkov na mojej alma mater v Škótsku.

Ikonická scéna zo seriálu Gilmore Girls, kde sú členovia spolku Birgáda Života a Smrti, na jednej so svojich tajných akciách


Tradičná, šarlátovo červená, už od roku 1413


University of St Andrews je prvá a najstaršia škótska univerzita, založená v roku 1413, s nekonečnou históriou, starými kamennými budovami, a tým pádom aj množstvom nepísaných pravidiel s tajnými spolkami, ktorým sa v tomto článku "pozrieme na zúbok".

Asi prvou, najtypickejšou tradíciou sú červené plášte, ktoré študenti nosia počas svojich štyroch rokov bakalárskeho štúdia. Vyrába ich firma Ede and Ravenscroft, najstaršie londýnske krajčírstvo, ktoré funguje už od roku 1689, a ktoré šije plášte a akademické odevy na promócie a iné špeciálne udalosti napríklad aj pre Oxfordskú univerzitu.

...tento obchod na červené plášte som našla minulý rok v Oxforde


Ak študujete na St Andrews, je veľmi pravdepodobné, že si červený plášť obliekate na rôzne formálne večere na internátoch, ale aj napríklad na zahájenie akademického roku, alebo každú nedeľu, pri návšteve University Chapel, po ktorej nasleduje prechádzka na kamenné mólo v prístave. Je to tradícia, na ktorej sa zúčastňujú veľké množstvá študentov, obzvlášť počas pekných a neupršaných víkendov (ktorých je v Škótsku celkom málo).

Na tejto fotke je jeden štvrtácky plášť a jeden promočný plášť. Teraz už je vám jasné, ktorý je ktorý


Okrem prechádzok, slúžia červené plášte aj na to, aby vás dokázali ostatní rozlíšiť - teda, aby vedeli rozlíšiť, do ktorého ročníka patríte. Ak máte plášt na sebe kompletne oblečený, znamená to, že ste prvák. Ak vám mierne padá z ramien, znamená to, že ste druhák. Ak ho máte zavesený len na jednom ramene, znamená to, že ste tretiak, a ak vám visí iba dole pod ramenami, znamená to, že sa ho pomaly chystáte vymeniť za promočný plášť, a preto ste už v posledom, štvrtom ročníku.


V treťom ročníku, kde sa začínate špecializovať a postúpili ste do senior honours, si plášť spúšťate buď z ľavého alebo pravého ramena, podľa toho či ste študentom arts alebo science odboru. Z pravého ramena vám plášť visí, ak študujete vedecký odbor, pretože “science is always right” (slovná hračka o tom, že veda má vždy pravdu), zatiaľ čo ak študujete umenie, vnímate ho aj srdcom (nielen hlavou), a srdce je vždy naľavo, váš plášť bude spustený z ľavého ramena. A nezabudnite, zlaté pracky na plášti sa nikdy nezapínajú, prináša to vraj smolu!

Pôvodne sa plášte nosili hlavne preto, aby sa študenti nemohli prešmyknúť do krčiem a hostincov a nepili alkohol, keď mali študovať. V červenom plášti boli totiž pre miestnych hostinských neprehliadnuteľní, ako červenonosý Rudolf.


Len nestúpiť na Patricka!

Ak by som sa mala presunúť k ďalšej dôležitej tradícii, sú ňou iniciály P.H. ktoré sú v centre univerzity, napísané dlažobnými kockami na chodníku. Sú to iniciály Patricka Hamiltona, prvého protestanta, ktorý bol v roku 1528, v tom čase za svoje “kacríske presvedčenie”, upálený na hranici práve pri budove St Salvators, ktorá je dnes symbolom univerzity.

St Salvators Quad - centrum univerzity


Na tieto iniciály by ste ako študent nemali stúpiť skôr ako promujete, pretože by vám to vraj mohlo priniesť nešťastie. A preto každý študent, ktorý tadiaľ prechádza, tieto iniciály nadkračuje alebo nadskakuje najbližšie 4 roky. A samozrejme, po promócii neurobí nič iné ako si schuti položí svoje nohy práve na PH.


Debatný klub v budove škótskeho parlamentu

Aby sme sa s červenými plášťami úplne rýchlo nerozlúčili, nosia sa napríklad aj na tradičné debatné štvrtky, kedy Debatný klub (University of St Andrews Union Debating Society) organizuje večerné debaty v budove, ktorá pôvodne slúžila škótskemu parlamentu.


Je tam preto klasické sedenie, podobné tomu, ktoré poznáme z britského parlamentu v Londýne, je tam tiež stôl, na ktorom sú rozložené rôzne knihy, a aj spôsob vyjadrovania pri takýchto debatách je podobný, ako v britskom parlamente (na súhlas ľudia hovoria: Hear, hear!).


Tento spolok má toho takisto už veľa za sebou, a od svojho založenia v roku 1794, si stále ponecháva určitý pátos. Debaty sú verejne prístupné všetkým študentom, a vždy sa skladajú z prezentácie argumentov oboch strán, ale aj verejnej diskusie. Často sú tam pozvaní aj zaujímaví hostia, známe osobnosti z politiky a verejného sektoru, a účasť na takejto debate je naozaj zážitok sám o sebe. Ak si trúfate, môžete sa samozrejme stať aj členom tohto spolku a skúsiť si debatovanie na rôznych súťažiach a podobne.

Debatný klub si ide svoj štýl, ako vidíte


Kate Kennedy Club, najtajnejší a najprestížnejší

Kate Kennedy klub je verejný aj tajný elitný študentský klub, a to je asi aj dôvod, prečo sa o ňom najviac hovorí a najmenej sa o ňom vie. Ako každý takýto spolok, je hlavne založený na rôznych tajomstvách a náznakoch, pretože bez nich by predsa nemal prestíž.


Tento klub založili študenti St Andrews vraj okolo roku 1926, a až donedávna to bol čisto mužský spolok, ktorého existencia siaha až do 15 storočia (čo by nás asi nemalo prekvapiť, pretože takéto mužské tajné spolky majú v Británii obrovskú tradíciu a nájdete ich na mnohých historických univerzitách). KK klub je oficiálne "charitatívna organizácia", ktorá v meste organizuje rôzne spoločenské podujatia, ako napríklad študentské plesy, na ktorých zbiera peniaze na charitu.

Napríklad takto vyzerá lístok na otvárací ples Kate Kennedy


Členov KKC poznáte (aj nepoznáte), podľa toho, že na všetkých týchto spoločenských podujatiach majú svoju vlastnú VIP zónu, do ktorej ako bežný smrteľník s bežným lístkom nemáte prístup. Dokonca, organizujú sa aj rôzne podujatia, na ktoré sa bez špeciálneho pozývacieho lístku nedostanete, napriek tomu, že na internete nájdete milión fotiek z týchto spoločenských udalostí. Jednoducho, celé je to založené na kontaktoch. Ale na verejnosť je to prezentované, že všetky lístky sa hodia do jedného koša a tam sa žrebuje, kto lístky dostane. Zaujímavé je, že ak nie ste dopredu dohodnutí s členmi, váš lístok sa jednoducho nikdy nevyžrebuje a vy na podujatie ísť tým pádom nemôžete.


Zároveň ako organizátori a členovia klubu KK, nosia často títo ľudia po meste červené bundy s logom KKC, takže sú vlastne neprehliadnuteľní, ale zároveň neviditeľní a nedotknuteľní, pretože pokiaľ vás do klubu nepozvú, nemáte v ich zornom poli šancu. Mať naivný pocit, že sa vám podarí stretnúť v St Andrews "princa" alebo nejakého šľahctica sa preto bohužiaľ celkom iste rozplynie, pretože títo nadľudia vás jednoducho nevidia, ani keď im nabúrate do nosa :)


Traduje sa, že v prvom ročníku, samozrejme, ak ste toho hodní, za vami príde člen KK a poklepaním po ramene vám naznačí iniciačný proces. Ten pozostáva okrem iného z toho, že vám položí otázky o histórii St Andrews (z nejakého zvláštneho dôvodu sú k dispozícii verejne, a preto si tieto otázky môžete naštudovať tu). Iniciačný proces sa potom samozrejme presúva k ďalším "skúškam odvahy", ktoré si môžete domyslieť. Jedno je ale isté, zahŕňajú veľké množstvo alkoholu a celkom iste sú nejako spojené s návštevou severného mora :)


Zároveň sa traduje, že členovia nosia oblečené červené nohavice a k nim sako a košeľu, taký ten klasický birtský posh look, takže si ich podľa mňa naozaj nepomýlite. Okrem toho, veľmi často sedávajú na terase miestneho Pret a Manger, takže človek okolo nich prechádza pomerne často :) ak náhodou budete na výlete v St Andrews a budete mať chuť na matcha latte s ovseným mliekom, môžno si prisadnete na lavičke k členovi KK clubu.

Členovia KK klubu organizujú Kate Kennedy Procession


Už len to, že sa tu k tejto téme vyjadrujem, je v podstate porušenie pravidiel KK klubu, pretože keď by ste si chceli vygoogliť čokoľvek o tomto klube, nič moc sa na internete nedozviete. Jeho členovia sú totiž nútení podpísať súhlas o mlčanlivosti, ktorého porušenie ich vraj stojí pokutu 100.000 libier. Mňa to nestojí nič, pretože ako žena by som vlastne ani nemala šancu byť ich členkou, a zároveň, veľa vecí o ktorých tu píšem sú "verejným tajomstvom".

Foto z módnej prehliadky nemôže chýbať


Nedávno, keď na univerzitné riaditeľské kreslo zasadla prvá žena, vyjadrila sa nesúhlasne k zásadám KK klubu, pretože podľa nej diskriminoval ženy, a oni ju ako prvú ženu vyhlásili za oficiálnu členku KKC. Stalo sa to aj preto, že dovtedy bolo bežné, že riaditeľ školy bol zároveň členom KKC. Len ich trochu zaskočilo, že doba je trochu ďalej, a že riaditeľmi univerzít sú teraz kľudne aj ženy :)

...dostať sa na módnu prehliadku FS sa vám bez pozvania niekým, kto sa pozná s ľuďmi z KK klubu napríklad vôbec nepodarí


Navonok nevinný klub je ale samozrejme veľmi neslávne známy tým, že organizuje tajné párty, na ktorých sa dejú rôzne zverstvá, ktoré si samozrejme asi vieme každý domyslieť. Ak dáte dokopy veľmi bohatých ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou, pretože si môžu kúpiť čokoľvek, budú samozrejme skúšať veci na hranici života, ktoré zahŕňajú alkohol, drogy, a rôzne sexuálne šialenstvá.


Nedávno vznikol na Instagrame profil, kde sa ľudia môžu anonymne priznávať k tomu, že boli sexuálne obťažovaní, tak si asi viete predstaviť, aké príbehy sa tu vynárajú v spojení s týmto spolkom.

My na FS prehliadke :), na ktorej sa dražili niektoré "darčeky" za tisícky libier


Okrem organizácie klasických plesov, ako je May Ball a Kate Kennedy Opening Ball, tento spolok organizuje a turnaj v konskom póle, penovú bitku počas Raisin Monday, o ktorom vám ešte porozprávam, a tradičné červeno-plášťové udalosti - Kate Kennedy Procession a Gaudie Pier Walk.

Každoročná tradičká Gaudie :)


Gaudie Pier walk je tradičná prechádzka po móle v červených plášťoch, ale každoročne je tu jedna prechudzka, ktorá je o niečo špeciálnejšia ako tie ostatné. V roku 1800, študent John Honey zachránil ľudí, ktorí sa topili v mori po stroskotaní lode Janet, neďaleko pobežia St Andrews. Tento študent skočil z móla rovno do mora a na pamiatku tohto hrdinského činu sa každoročne organizuje takzvaná Gaudie, kedy si študenti oblečú červené plášte, zapália si sviečky a spolu s gajdošom (toto slovo znie fakt smiešne po slovensky) sa vyberú na mólo a pripomenú si jeho pamiatku.

Gaudie pier walk je okrem iného aj neskutočne fotogenická udalosť


Túto udalosť zastrešuje práve spolok Kate Kennedy, ktorého členovia väčšinou rozdávajú študentom sviečky, a na móle čítajú príbeh Johna Honeyho (opäť ich veľmi ľahko spoznáte podľa búnd alebo oblečenia). Zároveň sa niektorí členovia oblečú do historických kostýmov a plavia sa po mori v malej loďke v okolí móla.

KK procession v roku 2019


Podobnou udalosťou je aj Kate Kennedy Procession, čo je historická procesia, ktorá sa koná každoročne na počesť Kate Kennedy, netere biskupa v St Andrews, krásnej ženy, do ktorej sa študenti platonicky zamilovali a usporiadali pre ňu takúto procesiu. V súčasnosti ide o procesiu historických postáv, ktoré majú niečo spoločné s históriou mesta St Andrews, a ktorých stvárňujú študenti, často členovia KKC ale aj ich kamaráti. V každej procesii je tradíciou, že postavu Lady Kate stvárňuje muž oblečený do ženského kostýmu. Nepísaným pravidlom je, že je to väčšinou ten najsľubnejší prvák, ktorý je členom KK klubu.

Každoročný turnaj v póle, kde si môžete ako bežný smrteľník kúpiť lístok alebo dokonca aj VIP lístok, ale nie V VIP lístok, ktorý je určený len pre "vyvolených" :)


Pokračovanie nabudúce…

Tradícií v St Andrews je naozaj nespočetne, a preto som sa rozhodla tu tento článok ukončiť, a o ďalších vám porozprávať nabudúce. V ďalšom článku sa preto môžete tešiť na informácie o prestížnej módnej prehliadke, na ktorej sa vraj princ William zamiloval do Kate, ale aj rozprávaní o májovom ponorení sa do severného mora, hrozienkovom týždni (Raisin week) a tradíciami s nim spojenými, ďalších tajných spolkoch, kluboch a tradíciách, ktoré sa naozaj stále v St Andrews udržiavajú.

Dúfam, že sa tešíte na ďalší článok!


Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page