top of page

Tajné spolky, móda a tradície v St Andrews: pokračujeme!

Vitajte v druhom pokračovaní článku o tajných spolkoch a tradíciách v St Andrews. Ak máte chuť dozvedieť sa, kde sa William stretával s Kate, koľkokrát za život musí škótsky študent zvládnuť kúpanie v severnom mori, alebo kde si dáte tie najlepšie palacinky, vrhnite sa bez rozmýšľania rovno na čítanie.

Klasické St Andrews - šedé, zelené, často upršané, ale úžasné


O tom, že sú v St Andrews rôzne tajné spolky už vám nemusím veľa rozprávať. Čo som mohla, to som prezradila v predchádzajúcom článku. Rozhodne si ale nemyslite, že takýchto spolkov nie je oveľa viac, ako si v skutočnosti dokážeme predstaviť. V St Andrews existujú všelijaké tajné bratstvá a pánske spolky, ako napríklad americké bratstvo Alpha Epsilon Pi, alebo dokonca aj Rád Maltézskych rytierov. Niekde sa šepká aj o unikátnom Breakfast Clube, ktorý zahŕňa rôzne nepríjemné iniciačné procesy spojené s pitím veľkého množstva alkoholu, a určitého tajomna a exkluzivity. Som presvedčená, že byť členom tajného spolku je určite veľmi uspokojujúce, ale ak si chceme klásť otázku, čo sa v takýchto spolkoch deje, nemusíme sa priveľmi zamýšľať. Je to alkohol, sex a drogy na milión spôsobov. Nedávno vyšlo na povrch aj zopár veľmi nepríjemných dôkazov, o ktorých sa všetko dozviete na tomto instagramovom profile.


Aj preto sa v tomto článku neplánujem hrabať v špine, pretože by to určite veľa ľuďom, ktorí si možno niečo nepríjemné sami zažili, vôbec nemuselo robiť dobre. Naopak, budeme sa baviť o parádnych a jedinečných, možno niekedy až kurióznych tradíciách a spolkoch v St Andrews, ktoré sú s nimi spojené.


Welly Ball - jediný ples na ktorom sú lodičky absolútne módne faux pas

Ak ste si mysleli, že gumáky a plesové šaty sa k sebe nehodia, potom ste na omyle. Ak bývate na pobreží severného mora, je to tá najlepšia kombinácia. Zábava a dážď si k sebe museli nejako nájsť cestu. Touto filozofiou sa v St Andrews asi riadia členovia poľovníckeho spolku, a preto už niekoľko rokov organizujú takzvaný WELLY BALL. Na tento ples nie je ľahké sa dostať, a často bol dostupný iba "vybranej spoločnosti", aj keď by sa našlo veľa študentov, ktorí by si naň radi kúpili lístky za plnú sumu. Ale ako je vám už asi jasné, niektoré udalosti sú jednoducho neprístupné každému, a to, podobne ako dnešný fenomén Clubhouse, z nich robí také haló.


Našťastie, gumáky Hunter sa vám v Škótsku rozhodne nezídu iba na jeden ples, ale vzhľadom na to, že tam skoro stále prší, je to obuv na všetko. Na prechádzky po pláži, behanie cez kaluže v meste, aj na výlet do (plesovej) divočiny. Jedine musím povedať, že sedieť hodiny v gumákoch v knižnici nie je veľká sranda, takže ich až tak veľa ľudí nenosí (aj keď by to vyzeralo štýlovo). Naopak, o tom čo sa v St Andrews nosí, a ako rozhodne spoznáte študentku St Andrews, vám hneď idem povedať.


Klasický St Andrews outfit

Zhodou okolností, o klasickom St Andrews outfite vznikla aj parádna pesnička od a capella zboru The Other Guys, ktorý vám vrámci St Andrewskej nálady odporúčam pustiť si tu. Jedinečný outfit takzvaných “St Andrews girls” spočíva v jeho nedbalosti, ktorá je ale samozrejme úplne zámerná. Na uliciach stretnete veľa rovnako oblečených dievčat v čiernych roztrhaných rifliach, často premočených teniskách, kotníkových ponožkách a na tom majú prehodenú nepremokavú bundu Barbour. Keď začne prituhovať zima, vymenia tieto bundy za teplejšie parky Canadian Goose.


Nepýtajte sa ma ako toto všetko viem, odpoviem len, vždy som chcela byť detektívom, takže veľmi rada pozorujem ľudí, a tým pádom aj ich zvyklosti. A keďže som v tomto prostredí prežila pár rokov, podarilo sa mi prečítať pomaly aj čiarové kódy tohto typického oblečenia (a zadovážiť si aj svoju vlastnú verziu, povedzme si na rovinu, kto by nechcel zapadnúť, a zároveň nezmoknúť?).

Lookbook St Andrews, verzia každoročná :)


Hunter boots and Barbour on top, studies art history…

Keďže sme v študentskom meste, nemôžu žiadnemu outfitu chýbať tašky. Nie sú to ale žiadne kabelky, ako by ste možno čakali. Väčšina ľudí tu staví na pohodu, takže nosia buď klasické ruksaky (ako napríklad Fjallraven, ja odporúčam skôr Rains, lebo tie sú oveľa nepremokavejšie a podľa mňa aj štýlovejšie). Smiešne je, že ruksaky a bundy tu všetci nosia súce voskované (a teda nepremokavé), ale dáždnik a kapucňu na hlave by ste nikomu nenašli. Takže áno, sveter a knihy vám v škótskom počasí nepremoknú ale vlasy a nohy rozhodne áno. A to skoro na dennej báze.


Keď už sa bavíme o “kabelkách”, jedným z najtypickejších doplnkov St Andrews študenta je aj nákupná taška z Tesca, ktoré je jediným obchodom s potravinami v centre mesta (Sanisburys nerátam, nič tam nepredávajú).


Popri tom, nesmie žiadnemu študentovi chýbať samozrejme laptop (99 percent má macbooky polepené nálepkami) a k tomu káva do ruky. Ako som už spomínala v minulom článku, elita pije kávu v Pret, a miestni fajnšmekri sa združujú hlavne v kaviarni Taste, ktorá je taká miniatúrna, že si do nej sadnú možno najviac štyria ľudia. Za to vonku, je príjemná “Matovičova vonkajšia terasa”, takže tam sa zmestí ďalších zopár ľudí, ktorým mrznú nohy v teniskách.


No a ak je ešte niečo naozaj veľmi škótske, je to určite scone, čajový koláčik s džemom a maslom alebo šľahačkou. Najlepší nájdete, ako pravý fanjnšmeker (teraz sa našťastie nebavíme o kajnšmetke) v malej kaviarni Gorgeous, kde sa dá platiť iba hotovosťou.


Vody nie je nikdy dosť!

To, že St Andrews leží na pobreží severného mora už viete. Ale čo neviete, je to, s akou obľubou sa v ňom miestni študenti kúpu. Ak sa to vôbec kúpaním dá nazvať.

Jednou z veľkých tradícií je takzvaný May Dip, alebo “májové močenie sa v mori”, ktoré by vám malo priniesť (okrem zápalu pľúc) šťastie na skúškach, ktoré sú na konci letného semestra. May Dip je udalosť, ktorá každoročne začína v predvečer prvého mája, takzvanou Gaudie pier walk, o ktorej som písala v prvom dieli tejto "St Andrews série". Po

Gaudie nasleduje celonočné opíjanie sa, ktoré je zavŕšené tým, že sa s kamarátmi vyberiete za východu slnka na pláž, okúpete sa v severnom mori, a zmyjete tak zo seba všetky “študentské hriechy”. Je to obrovská udalosť, a študenti ktorí vstupujú do mora vreštia od zimy tak hlasno, že je to vrieskanie z pláže East Sands počuť po celom meste. Veľa ľudí tiež neváha skočiť do mora bez plaviek, takže je to aj mierne nudistická udalosť. Niečo ako “nahá míľa” vo filme American Pie.


Okrem tohto májového dňa, je takisto tradíciou urobiť takzvaný pier jump, alebo skok z móla na záver svojej študentskej činnosti. Ak máte hotové všetky skúšky, a čakajú vás už iba promócie, môžete to osláviť nielen šampanským, ale aj bomou do mora. Nie je to pre každého, a samozrejme, je dôležité skákať počas prílivu, pretože keď je v odliv, pláž sa vysuší aj dobrých sto metrov od brehu :)

St Salvators Quad, kde býva penová bitka foam fight


Okrem skoku do mora existuje aj jedno decentnejšie “kúpanie” a to je takzvané soaking po poslednej skúške. Vedľa budov, v ktorých sa vykonávajú skúšky, sú na to totiž vyslovene pripravené, a majú špeciálne vyhradené soaking zóny, kde môžete svojich kamarátov-štvrtákov polievať vodou, šampanským a posýpať trblietkami. Je to špeciálny zážitok, nielen na jeden moment ale aj na pár ďalších kúpaní v sprche, pretože trblietky sa nedajú len tak ľahko dostať z vlasov. Ale je to len raz za život, takže sa to oplatí.


Rodinu si človek nevyberá - ale tú akademickú áno

Každý prvák si v St Andrews hľadá, alebo je adoptovaný, nejakou akademickou rodinou. Táto tradícia samozrejme vychádza z toho, že sa nachádzate novom mieste, a nikoho poriadne nepoznáte. A jedným z najlepších riešení ako “zapadnúť” a zoznámiť sa s univerzitou a študentským životom spolu s ďalšími študentami, je stať sa dieťaťom v akademickej rodine starších študentov. Preto je bežné, že si vás - prváka - adoptujú akademickí rodičia, tretiaci, ktorí už všetko dobré (aj menej dobré) spoznali, a stanú sa tak vašimi sprievodcami študentských večierkov a párty.

...z väčšiny týchto udalostí bohužiaľ nemám vlastné fotky, pretože ako asi vidíte, nedá sa aj zúčastniť sa a aj fotiť :)


Celé toto rodinkárstvo vrcholí počas takzvaného raisin weekend, a penovej vojny, foam fight, kde vás vaši “rodičia” oblečú do srandovných kostýmov a vy vyrazíte na penovú bitku do centra mesta, spolu zo stovkami ďalších "detí". Každoročne najväčšia bitka s použitím peny na holenie sa koná totiž práve v St Andrews. Aj preto je zrovna pena na holenie v tomto období roka nedostatkovým tovarom a jej cena stúpa do závratných výšin.


Prečo sa táto tradícia volá práve raisin, teda hrozienkový týždeň? Je to preto, že pôvodne sa akademické deti, teda prváci, odvďačili rodičom za prijatie do St Andrews tým, že im darovali vrecko sušených hrozienok, pretože to bolo vzácne. Dnes sa skôr jedná o rôzne tekuté dary. Slovák sa napríklad nikdy nezahanbí pred rodičmi kúpou Tatranského čaju.

Ak chcete vidieť, ako tieto rodinné tradície prebiehajú, kliknite na toto video.


FS módna prehliadka - alebo ako Wills spoznal Kate?

Ak ste fanúšikmi Netflixového seriálu Koruna, alebo vás baví Britská kráľovská rodina, a sledovali ste napríklad svadbu Meghan Markle, nemohlo vám asi ujsť, že práve St Andrews je miesto kde sa spoznali princ William a Kate Middleton. Obaja tu totiž študovali, a William býval aj na jednom z univerzitných internátov, kde vás ubytujú aj ako bežného študenta.

Bulvárna fotka z módnej prehliadky FS


Jedným z ikonických miest, okrem spomínaného internátu St Salvators Hall, je aj úžasná študentská kaviareň Northpoint. Už som ju v jednom z mojich článkov spomínala, ale každopádne, jedná sa o študentské palacinkové kráľovstvo, kde sa dá najesť za rozumnú cenu. Práve táto kaviareň, ktorá je kúsok od internátu St Salvators, je jedným z lákadiel na turistov, pretože sa traduje, že sem chodil rád aj William a Kate.

Ikonický St Salvators internát

Čo je ale menej známe, je to, že moment, v ktorý sa asi William zamiloval do Kate je počas módnej prehliadky FS, ktorá sa každoročne koná iba pre “tých” vyvolených. Lístky totiž musíte vyhrať v “náhodnom losovaní”, čo znamená, že bežný smrteľník sa tak ľahko na túto módnu prehliadku nedostane. Zároveň, je dnes jasné, že Kate nebola iba zahĺbená študentka, ale na tejto FS prehliadke sa predviedla aj na módnom móle, a to je vraj moment, kedy sa do nej William zamiloval. Takže, trochu vám naruším krásne idylické predstavy o tom, že William sa do Kate zamiloval v knižnici, lebo tak krásne držala učebnicu, a ešte krajšie pritom sŕkala kávu z papierového pohára. Nie, obaja totiž patrili v St Andrews k tej vyberanejšej spoločnosti, práve preto sa aj spolu často stretávali, a to aj na takýchto eventoch. Taký je totiž život, ťažko je dostať sa niekam, kde už dávno, možno od narodenia nepatríte. A to platí na prestížnych univerzitách v západnej Európe dvojnásobne. Nehovorím to preto, že mám pocit, že bežný človek v St Andrews príde o nejakú zábavu, alebo že mu tam niečo chýba, to vôbec nie, hovorím to len preto, že toto je skutočná realita.

módne mólo v čase, kedy som sa na FS dostala ja :)


To ale nič nemení na tom, že palacinky v Northpoint si môžeme všetci rovnako užívať, a že si môžeme kľudne sadnúť do kresla na recepcii St Salvators, kde veľmi pravdepodobne sedel al William. A zároveň, máte ešte po sledovaní Koruny pocit, že byť princeznou je nejaká výhra? Nech je to ako chce, ja už sa teším na ďalšie pokračovanie Koruny, a hlavne na obdobie, kedy sa možno na Netflixe pozriem aj do svojho milovaného St Andrews.

Palacinky v Northpoint sú "must have"


Ak sa vám tieto články z edície “St Andrews Gossip” páčili, určite mi dajte vedieť a mňa to zas bude motivovať, aby som niečo ďalšie napísala.


Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page