top of page

Skincare podľa nás: viete, čo si dávate na tvár?


V dnešnom článku som spojila dokopy znalosti mojej sestry Doris, a svoje pisateľské schopnosti, aby sme sa s našimi čitateľmi porozprávali o tom, ako sa staráme o našu pleť tak, aby sme ju neničili, alebo zbytočne nezaťažovali produktami, ktoré okrem príjemného pocitu nezanechávajú žiadny efekt na tvári. Za posledný rok sme kompletne zmenili pohľad na skincare, a strašne nám to obom pomohlo. Takže sa v tomto článku dočítate, aké sú naše skincare sväté grály, a zároveň prečo to tak je. Budeme hovoriť aj o zložení produktov, o tom, prečo až tak zásadne neuznávame clean beauty, a samozrejme aj o zopár vedeckých štúdiách, aby sme si niečo len tak nevymýšľali. Výhodou je, že Doris a ja máme úplne iný typ pleti a bojujeme s rozdielnymi problémami, takže vám v článku dáme naše tipy aj na suchú pleť, aj na mastnú, aj na citlivú, aj na normálnu, menej citlivú.

Za posledný rok mi asi nič neurobilo väčšiu radosť ako to, že sa mi po viac ako desiatich rokoch výrazne zlepšila pleť, takže ani neviem povedať, aký veľký zmysel tento článok pre mňa má. Napriek tomu, že je táto téma úplne iná, ako zvyšok článkov na mojom blogu (ktorý je z veľkej časti o mojich štúdijných poznatkoch zo St Andrews, Los Angeles, Prahe alebo Harry Potterovi :)), budem považovať za osobný úspech, ak vám akákoľvek rada pomôže minimálne tak ako mne. Nie je nič horšie ako strastiplná vyrážková cesta dospievajúceho človeka, alebo v mojom prípade už dávno dospelého človeka, ktorý sa nevie zbaviť rôznych problémov na pleti. Dokonca aj psychológia príťažlivosti a evolučná psychológia jasne hovora, že príťažlivosť medzi ľuďmi je z veľkej časti založená nie len na proximite a symetrii, ale aj na kvalite pleti, na základe ktorej sa jedinci (nielen ľudia) rozhodujú, či sa s niekým chcú alebo nechcú dať dokopy. Takže, poďme rovno na to!


Clean beauty a udržateľnosť?

Takzvaná “clean beauty” je teraz veľmi populárna, pretože kto by nechcel mať dokonale "čistú skincare"? Musíme s Doris povedať, že clean beauty je pre nás na jednej strane super prínos do kozmetického sveta, lebo sa orientuje na udržateľnosť a etické štandardy pri výrobe kozmetiky. Páči sa nám, že existujú značky, ktoré sa zaoberajú tým, odkiaľ ingrediencie do krémov pochádzajú, či ich výrobou netrpeli zvieratá, zamestnanci samotných kozmetických firiem, alebo naša pleť, keď si ich na ňu nanesieme. Páči sa nám, že takéto značky si dávajú záležať na tom, aby mali znovu-použiteľné obaly alebo nemali obaly vôbec, ak to nie je nutné. Ak vás táto problematika zaujíma, odporúčame vám pozrieť asi dokument Toxic Beauty.


Naopak, u clean beauty je jeden veľký problém a tým je, že takéto značky sa sami rozhodnú, čo budú a čo nebudú považovať za “čisté”. No a keď sa nad tým zamyslíte, tak ako môže niekto na základe svojich pocitov rozhodnúť, čo je zdravé a čo nezdravé? Čo je “čisté” a čo už je “toxické”? Problémom pri produktoch z clean beauty je veľakrát napríklad to, že za čisté považujú rôzne výťažky z prírody. Znie to krásne, však? No problém je, že veľa takýchto ingrediencií sú napríklad esenciálne oleje (napríklad mentol alebo levanduľový olej) a rôzne krásne vône a arómy (napríklad citrusy), ktoré sú pre niektorých ľudí dráždivé a spôsobujú citlivosť pleti a sú úplne ne-aktívne, to znamená, že nemajú žiadny vedecky dokázaný účinok na našu pleť. Samozrejme, neplatí to pre všetky oleje, ani pre všetky značky, a základom je, mať zdravý rozum a čítať skutočné zloženie na obaloch alebo na webových stránkach daných značiek. Zároveň ale treba povedať, že práve clean beauty je oblasť kozmetiky, ktorá prvá prišla s nápadom, že musíme čítať zoznam ingrediencií na našich kozmetických produktoch a nie sa spoliehať na pekné obaly.

Clean beauty nás rozhodne naučila nielen čítať ingrediencie, ale aj rozmýšľať, do akých obalov je kozmetika balená, čo sa dá recyklovať alebo znovu-použiť, a či značky nejako dbajú na etický kódex, platia svojich zamestnancov, nepoužívajú škodlivé látky, a riadia sa skutočným výskumom z oblasti dermatológie.


Pri tejto téme musíme tiež povedať, že sa snažíme takéto značky podporovať a radi kupujeme napríklad šampóny a sprchové gély v Lush, čo je anglické firma, ktorá asi najviac podporuje charitatívne a environmentálne projekty, rôzne neziskovky a zároveň má politiku nepoužívania jednorázových obalov. Páči sa nám, že ich obaly môžete zhromaždiť a namiesto toho aby ste ich vyhodili ich donesiete naspäť do nejakej Lush predajne a dostanete za to jeden produkt zadarmo. Lush tieto obaly znovu použije a znovu do nich naplní nové produkty. Zároveň vyrábajú super selekciu tuhých šampónov, po ktorých nezostane žiaden odpad. Samozrejme na začiatku je celkom divné prejsť na tuhý šampón, obzvlášť pri umývaní vlasov, ale chce to len cvik. No a nakoniec, návšteva obchodu Lush je sama o sebe super zážitok, pretože ich obchody nádherne voňajú, sú farebné, zamestnanci sú milí, a veľa produktov si môžete pred kúpou vyskúšať.


Ako druhú vec, ktorú pri clean beauty spomeniem, je to, že nám tieto znalosti pomohli zmeniť rôzne jednorázové produkty za viac udržateľné verzie. Napríklad už nepoužívame jednorázové odličovacie utierky, alebo odličovacie tampóny. Namiesto toho sme si kúpili bavlnené odličovacie tampóny ktoré si prepierame a používame až dokým sa úplne nerozpadnú. Zároveň je super tipom používanie konjacovej špongie na čistenie pleti a takú príjemnú masáž. Je to vlastne hubka, ktorá sa najskôr dá do vody aby zmäkla, a potom ju takisto môžete používať do jej rozpadnutia.


Slovenské značky a DIY?

Posledná vec, na ktorú trochu narazím v tejto téme je výroba domácej kozmetiky a podpora lokálnych, napríklad slovenských skincare značiek. Samozrejme, je úžasné podporovať lokálne výrobky a lokálne firmy a kupovať skincare doma. Jediné, na čo tu treba pamätať, že aj pri takýchto malých značkách je veľmi dôležité vedieť, čo do produktov vlastne dávajú. Ak sú produkty plné esenciálnych olejov a kokosového oleja, tak potom je niečo zle. Kde máme nejaké aktívne ingrediencie? V čom nám ten produkt pomôže?


Takže ak chcete podporovať lokálne a ručne robené, prosím čítajte zloženie. Zároveň, výroba domácej kozmetiky, ako napríklad pleťových masiek nemusí byť vždy len zlá, ale zamyslite sa nad tým, ako dlho niekto v laboratóriu mieša nejakú pleťovú masku, a koľko dlho trvá, kým je schválená a dostane sa do našich obchodov. Je veľmi dôležité, ako presne má takýto výrobok zmerané pomery ingrediencií, a to, že ich vyrába človek, ktorý na to študoval niekoľko rokov a rozumie všetkým ingredienciám, ktoré tam pchá, a za ktorými je našťastie vedecký výskum. Pretože koncentrácie a pomery sú niečo, čo je pri skincare veľmi dôležité. Možno aj viac, ako samotné zloženie. Nezabudnite preto na to, že ak vám niekto na obal napíše, že daný produkt obsahuje napríklad aloe vera alebo jojoba olej, a vy sa potom pozriete na zloženie a nájdete ho na poslednom mieste, bude to znamenať že je tam toho oleja veľmi veľmi málo.


Naša skincare rutina: čo vlastne používame?

Fáza 0: Odličovanie pleti nie je čistenie pleti

Toto je prvé pravidlo, ktoré sme sa z našich informačných zdrojov dozvedeli (zoznam nájdete na konci článku). Odličovanie micelárnou, alebo inou vodou/gélom, ktorý má za účel odlíčiť z tváre makeup nie je dostatočné hĺbkové čistenie pórov. Ani keď vám na obale napíšu, že je to dvojfázové odličovanie. To, že vy máte pocit že vaša pleť je čistá, neznamená že je čistá zvnútra.


Na tento krok používame akúkoľvek micelárnu vodu, proste niečo, čo vám ten makeup dá dole. Ak máte citlivú pleť (tak ako ja), odporúčam nepoužívať za žiadnu cenu jednorázové odličovacie obrúsky (nehovoriac o udržateľnosti).

Fáza 1: Čistenie pleti a chemická exfoliácia

Tu je dôležité povedať, že čistá pleť neznamená “oškrábaná” pleť rôznymi peelingami (nebojte aj my sme sa nechali nahovoriť napríklad na používanie slávneho peelingu St Ives) alebo mechanickými kefkami a čističmi. Toto nemá nič spoločné s čistením pleti zvnútra. Naopak, ak chcete mať čistú pleť, je treba používať chemické čistenie na báze jednoduchých organických kyselín. My odporúčame kyselinu salicylovú, ktorá je z tejto skupiny tá najjemnejšia, čo v preklade znamená, že ju môžete v nízkej koncentrácii používať aj každý deň, zatiaľčo iné kyseliny sa odporúča používať 1-2 krát do týždňa.

Rozlišujeme kyseliny AHA (alfa-hydroxy acid) a BHA (beta-hydroxy acid). Medzi AHA patrí kyselina glykolová, kyselina mliečna, alebo kyselina maleínová a tieto sú vhodné skôr pre suchú pleť. Medzi BHA patrí kyselina salicylová, ktorá je vhodná skôr pre mastnú pleť. Toto píšeme nie preto, že by sme vás chceli nútiť opakovať chémiu, ale preto, že niektoré značky nazývajú svoje produkty na čistenie pleti podľa týchto kyselín, a tým pádom je dobré ich aspoň zbežne poznať. Všetko samozrejme záleží od koncentrácie kyselín v produktoch a na tom, akú máte pleť, čo čiastočne zistíte až po použití týchto čističov. Vždy sa odporúča si každý produkt, ktorý chcete použiť na tvár skúsiť natrieť na ruku, a potom, ak sa vám nič nestane (napríklad vám ruka neostane červená), môžete ho použiť v malom množstve na tvár, a potom uvidíte po pár dňoch, ako bude vaša pleť reagovať. Tieto kyseliny vytláčajú maz z pórov, preto pomáhajú aj v boji proti akné, a tým samozrejme pleť vysušujú. Takže budete musieť zistiť, kde je vaša hranica v používaní týchto čističov.


Doris má skôr suchú a normálnu pleť a používa kyselinu salicylovú približne 4-krát do týždňa raz za deň alebo častejšie, keď má na pleti viac akné. Naopak, ja, ktorá mám mastnú pleť, používam tento čistič každý deň, niekedy aj dvakrát do dňa (ráno večer) a nemám nikdy nejako zvlásť vysušenú tvár.

Fáza 2: Hydratácia

Naša pleť potrebuje dostatok hydratácie, aby mohla bojovať proti suchej pleti, proti starnutiu a vplyvom prostredia, v ktorom žijeme. Na tento krok používame hydratačné sérum Vichy 89, ktoré že má veľmi jednoduché zloženie (jednoduchšie je v tomto prípade lepšie), a obsahuje iba 11 zložiek, čo je pri väčšine skincare produktov nemožné. Väčšinu séra tvoria minerály a 89 percent vody z Vichy vo Francúzsku.


Pre mňa je toto sérum zároveň super, preto, že neobsahuje žiadne ťažké, olejové základy, ktoré by mi moju mastnú pleť skôr upchávali, a nadbytočne zmastňovali. Neznamená to ale, že žiadnu hydratáciu nepotrebujem (každá pleť ju potrebuje, aj tá mastná).


Tento produkt, je náš vyslovený svätý grál ešte aj preto, že neobsahuje žiadne dráždivé látky, ktoré by zhoršovali malaseziu, teda fungal akné, ktoré ľudia s mastnou pleťou často majú, ale nevedia o ňom, a nevedia sa ho zbaviť práve preto, že skoro 99 percent kozmetiky má v zložení látky, ktoré k tomuto typu akné len prispievajú. Ak chcete vedieť o fungal akné viac, začnite napríklad tu.


Fáza 3: Treatment alebo ošetrenie/liečenie pleti

Táto fáza je super, pretože ňou môžete na vašej pleti riešiť konkrétny problém. My milujeme séra, ktoré obsahujú Niacinamide, teda vitamín B3, ktorý pomáha skoro na všetko - redukuje začervenanie pleti, čierne bodky a rozjasňuje pleť, znižuje mastnotu pleti, ochraňuje pred vonkajšími vplyvmi a celkovo vám asi nemôže v ničom uškodiť. Výsledky často vidieť aj po jednom dni použitia. Dokonca zabraňuje aj starnutiu pleti.


Okrem Niacinamidu používame ešte Ceramidové sérum, ktoré obsahuje ceramidy, teda tuky alebo lipidy, ktoré nájdete prirodzene na pokožke, a ktoré obnovujú hydratáciu a prirodzenú ochrannú bariéru kože.


Veľa ľudí používa aj retinolové séra (vitamín A), pretože výborne fungujú pri zahladení stôp po akné, a zistilo sa aj,že má výborný efekt proti starnutiu kože. Keďže my nemáme ešte takú zrelú pleť, používame radšej jemnejšiu verziu, ktorou je Bakuchiol, teda jeho rastlinná náhrada.


Zároveň, ak by ste zistili, že práve vy trpíte fungal akné alebo malaseziou, nie je nič lepšie ako začať boj proti tejto kožnej hube používaním šampónu Nizoral, ktorý obsahuje ketokonazol (klasický antimykotický liek, ktorý nájdete napríklad v lekárni). Ak máte mastnú pleť s drobnými neidentifikovateľnými vyrážkami, ktorých sa neviete zbaviť, a náhodou máte aj sklon ku mastným vlasom s občasnými lupinami, a máte pocit, že sa vám robia malé vyrážky na chrbáte a na dekolte, je načase zaútočiť. Ja som sa s niečim takýmto stretla a roky som nemohla prísť na to, čo mi vlastne je.

Dokonca som mala chronické kútiky na ústach, ktoré som liečila Fungicidinom, ktorý sa používa práve na tieto kvasinkové ochorenia kože. Nevedela som prečo sa kútikov neviem zbaviť a až po rokoch som zistila, že všetko pramenilo z malasezie, ktorú som úspešne odstránila práve používaním Nizoralu na pleť, vlasy, chrbát a dekolt. Normálne sa naložíte do vane, natriete sa celí Nizoralom a čakáte. A po pár dňoch používania je to dokonalý zázrak. Musím vás upozorniť, že z vlastnej skúsenosti ma po prvých použitiach štípala pleť a myslela som si že všetko len zhoršujem a že budem vyzerať ako červená rajčina do konca života ale všetko sa to to zmenilo. Takže ak vás niečo takéto trápi, prajem vám veľa odhodlania a trpezlivosti.

Fáza 4: Krém

Keďže hydratácie nie je nikdy, dosť, treba ju nielen dodávať vo forme hydration serum (krok 2), ale aj uchovávať, tú, ktorá už na pleti prirodzene je. Na to používame krém, takzvaný moisturizer (je totiž rozdiel medzi hydration a moisture). Pri krémoch na tvár je dôležité tiež zvážiť, čo od krému chcete - ak máte mastnú pleť, nemal by to byť veľmi ťažký krém, ale zároveň by ste nejaký mali určite používať. Ja mám rada krém od CeraVe, ktorý vyživuje pleť pomocou ceramidov a kyseliny hyalurónovej, a je bez vône a akýchkoľvek esenciálnych olejov.


Naopak Doris, ktorá má normálnu až suchú pleť, má rada krém Weleda, od nemeckej značky, ktorá sa myslím dá klasifikovať ako prírodná alebo clean beauty značka. Je to vlastne prvá BIO značka na svete, založená v Nemecku v roku 1921. Weleda krémy obsahujú aj vôňu, ale Doris sa s nimi cíti fajn, takže to až tak neprežíva. Dôležité je, že tento krém vyhovuje jej suchšej pleti a dodáva dostatočnú výživu, ktorú ona potrebuje.


Fáza 5: Opaľovací krém založený na minerálnej báze

Na záver, tá najdôležitejšia časť skincare rutiny, ktorú doslova nemôžete vynechať. Používať denne na tvár kvalitný minerálny opaľovací krém, je absolútne najdôležitejšie, a ak by ste mali používať len jeden jediný produkt, mal by ním byť práve opaľovací krém. Je dosť dôležité povedať, že krém by mal byť minerálny, teda najlepšie z veľkej časti obsahovať oxid zinku (zinc oxide), a mať aspoň SPF faktor 30 alebo 50. My v zime používame krém CeraVE s SPF faktorom 25 pretože sedíme doma za stolom, takže to zas s päťdesiatkou nepreháňame.


Existujú totiž dva typy opaľovacích krémov- chemické a minerálne. Chemické opaľovacie krémy sú škodlivé pre oceány (pretože sa ich v dovolenkových destináciách používa obrovské množstvo, a samozrejme to potom ničí napríklad koralové útesy). Jasné, že nás sa toto až tak netýka, vzhľadom na to že žijeme vo vnútrozemí (aj keď životné prostredie a planétu máme len jednu), ale ak by ste mali mať len jeden dôvod, preto sa vyhnúť chemickým opaľovákom a fakt používať iba tie minerálne, určite je to to, že minerálne opaľovacie krémy sú oveľa menej dráždivé pre pleť, a teda vyhovujú aj senzitívnym ľudom (samozrejme hovorím o pleti, ak je vám do plaču, tak SPFko to bohužiaľ nezachráni).


Opaľovací krém nás chráni pred UV žiarením a jednoznačne chráni tvár pred rakovinou kože, takže ak chcete do niečoho investovať, dajte peniaze na dobrý opaľovací krém. My sme zatiaľ nie úplne zbehlé v tejto problematike, ale používame opaľovací krém od CeraVe, ktorý je minerálny a bez vône (celkovo, všetky produkty bez vône sú voľbou číslo jeden pre senzitívnu pleť).


Dôležité je dodať, že žiadny krém na svete ani žiadne sérum vám magicky nezmení život, ale popri strave, životnom štýle a genetike je to veľmi dôležitá zložka zdravej pleti. Tak ako si nebudete dávať na jedenie niečo nezdravé, alebo sa rozhodnete nefajčiť, je dôležité správne a s rozumom pristupovať ku pleti. Základom dobrej skincare nie je 15 rôznych krokov a masky ktoré obsahujú plátky zlata, ale jednoduché chemické zlúčeniny, ktoré majú za sebou roky výskumu o ich pozitívnom vplyve na našu pleť.


“Chemikálie” neznamenajú smrť, ani nič zlé, pretože celé naše telo je predsa zložené z veľkej časti práve z rôznych organických molekúl. Preto ani nedáva zmysel tvrdiť, že v čom je ”chémia”, to je zlé, a v čom je výťažok z prírody, to musí byť zaručene dobré. Tak ako pri všetkom, aj v skincare, je obrovské množstvo hoaxov a absolútnych klamstiev, a preto je extrémne dôležité nenechať sa napáliť ale čítať, zisťovať, a pýtať sa odborníkov.


Ani ja, ani Doris nie sme ani chemici, ani dermatologičky, len obyčajné sestry, ktoré sa spolu snažia prísť na to, o čom je vlastne skincare, a kde hľadať správne informácie, z overených zdrojov, ktoré sú vedecky podložené a rokmi odskúšané. Je zase pravda, že tým že máme doma otca doktora, konzultujeme s ním tieto informácie, pretože dermatológia a chémia sú jeho dve "sdrcovky", takže nám veľa vie skontrolovať aj on (thank you Ivan :)).


Kde hľadať kvalitné a pravdivé informácie?

Ako sme si už povedali, keďže žijeme v dobe dezinformačnej, je veľmi dôležité vedieť nájsť pravdivé a vedecky podložené informácie o funkcii skincare produktov a neveriť nápisom a popisom na obaloch. Je to hlavne preto, že na to, čo je na kréme napísané neexistujú žiadne regulácie ani žiadna legislatíva, ktorá by značkám zakazovala, čo môžu a čo nemôžu na obal napísať. Takže “prírodné zloženie” vôbec nemusí znamenať to isté na každom produkte, na ktorom takúto informáciu nájdete. Bohužiaľ, zatiaľ tu neexistuje žiadna konzistencia, a k tomu má ešte každá značka má inú definíciu toxických ingrediencií, ktorá je často absolútne nepodložená výskumom. Ako hovorím, nie sme žiadne odborníčky, ale pretože chceme nájsť aké-také kvalitné informácie, hľadáme ich na internete. Tu je zopár našich tipov:


1. Youtubové videá od Skincare by Hyram, ak chcete vedieť čokoľvek o skincare značkách, porovnaní medzi nimi, o zloženiach skincare, význame a funkčnosti jednotlivých ingrediencií, atď.


2. Webstránka sezia.co vám pomôže s bojom proti fungal acne (tzv. malssezia), ale aj s analýzou zloženia akejkoľvek skincare, pretože keď do nej zadáte zloženie skincare produktu, vyznačí vám všetky potenciálne škodlivé alebo dráždivé látky, a zároveň tam nájdete info snáď o každej jednej zložke v skincare aj s relevantným výskumom.


3. Simple Skincare Science - vynikajúci blog, kde je o skincare asi všetko, čo kedy budete potrebovať vedieť a hlavne, informácie sú tam čisto vedecké a odkazujú sa výhradne na vedecký výskum.


4. La Roche Possay Spotscan - super webstránka, na ktorej si môžete odfotiť tvár z rôznych uhlov, a na grafe postupne sledovať, ako sa vaša tvár zlepšuje alebo zhoršuje z hľadiska akné, pigmentových škvŕn alebo čiernych bodiek (fotiť si takto tvár a robiť o tom záznamy si môžete kľudne každý deň a na tejto stránke sa vám budú informácie ukladať).


Kam teraz?

Po prečítaní rôznych článkov a pozretí množstva videí, som za posledných pár mesiacov zmenila kompletný prístup k starostlivosti o pleť a zistila som, že snáď všetko, čo som si myslela, že mojej pleti pomáha jej škodilo. Už asi od 12 rokov som sa trápila s akné a príšerne senzitívnou pleťou ale musím povedať, že používanie týchto naozaj funkčných produktov mi úplne zmenilo život a rozhodne moju pleť. Zároveň, čo je na tomto celom článku asi to najlepšie je, že väčšina týchto zmien, teda kúpa produktov, nie je až tak finančne náročná, pretože väčšina odporúčaní, ktoré sme tu ponúkli sa pohybuje v cenách od 10-20 dolárov, takže nič zásadne strašné.


Je úžasné, že sa dá nájsť toľko kvalitnej skincare za normálnu cenu, pretože mám pocit, že v poslednej dobe všade vidím iba to, že ak nemáte krém za 100 dolárov ako nejaká celebrita, vaša pleť bude navždy biedna. Naopak, pri skincare ide oveľa viac ako o cenu, práve o aktívne zložky, a tie sú našťastie oveľa lacnejšie a jednoduchšie, než by sa zdalo.


My s Doris preto najradšej používame veci od značiek The Ordinary, The Inkey List a od CeraVe, pretože sú práve okrem ich super zloženia aj relatívne lacné a na nič sa nehrajú. nemajú tie najkrajšie obaly a ani nevyzerajú veľmi hipstersky, ale fungujú priam zázračne a napríklad výhodou CeraVe je aj to, že vám strašne dlho vydrží, lebo sú to veľké balenia. Ja som tieto značky nakupovala v Británii ale všímame si, že niektoré produkty už sú pomaly dostupné aj u nás v Dm drogérii alebo na rôznych slovenských weboch (napríklad notino.sk alebo skintelectual.sk alebo cerave.sk). Takže, nezúfajte, určite niečo nájdete.


Ďakujeme, že ste sa v čítaní dostali až sem!


Vaše, Doris a Klaris

Komentarze


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page